İnstagram Pazarlamasının Geleceğini Şekillendirecek 5 Trend - cBlog

İnstagram Pazarlamasının Geleceğini Şekillendirecek 5 Trend

İnstagram pazarlamasının geleceği’nin nasıl olacağını merak ediyor musunuz?

COVID-19 salgını, sosyal aktivizmdeki artış ve Instagram’ın yeni özellikler sunması arasında, 2020’nin moda kelimesi “benzeri görülmemiş” olarak nitelendirmek yetersiz kalıyor.Bu kadar çok değişiklikle, 2021 için Instagram trendlerini tahmin etmek zor olabilir. E-ticaret araçlarına ve daha kısa süreli videolara kadar, Instagram pazarlamasının geleceğini şekillendiren 5 trendi paylaşıyoruz:

instagram trendleri 2021
 1. Instagram E-Ticaret Araçlarına Odaklanalım
 2. Instagram’da Kısa Video İçeriği Başrolde
 3. Instagram Carousel Gönderileri ve Mizah İçerikleri Viral Olmaya Devam Edecek
 4. Instagram’da Çeşitlilik ve Kapsayıcılıkta Artış
 5. Instagram Başlıkları ve Gönderilerinde Daha Özgünlük
 6. Bir Microblogging Platformu Olarak Instagram’ın Yükselişi
 7. Sanal Marka Etkinliklere Geçiş Devam Edecek

1.Instagram E-Ticaret Araçlarına Odaklanalım

2020, Instagram’ın markalar ve içerik oluşturucular için dijital bir vitrin olma hamlesini daha da ilerlettiği bir yıl oldu.

Instagram Shops’un Türkiye’de de piyasaya sürülmesiyle, alışveriş yapılabilir ürünleri keşfetmenin daha akıcı bir yolunu oluşturdu ve kullanıcılara “Mağazalara Göz Atma”, “Editörlerin Seçtiklerine Bakma” ve daha pek çok şey sağladı.

 

Ve bu Instagram’ın araçları arasındaki tek e-ticaret özelliği de değil.

Yıllar geçtikçe Instagram aşağıdaki e-ticaret araçları yayınladı:

 • Alışveriş yapılabilir yayınlar
 • Hikayeler çıkartmaları
 • İçerik Oluşturuculardan Alışveriş
 • Instagram’da Ödeme
 • Canlı Alışveriş

 

Mayıs 2020’de yapılan bir basın açıklamasına göre, COVID-19 salgının etkilerine yönelik bir cevap geldi:

“Şu anda birçok küçük işletme mücadele ediyor ve mağazalar kapanırken, daha fazla marka işletmelerini çevrimiçi ortama taşımak istiyor.’’

Amaç, alışverişi sorunsuz hale getirmek ve markaları küçük işletme sahibinden küresel bir markaya kadar herkesi müşterileri bağlantı kurmak için kaliteli bir araca çevirme sürecinden faydalanacaklar.

 

2021’de Instagram’ı ürünlerinizin reklamından ve satışından topluluğunuzla bağlantı kurmaya kadar her şey için tek adrese dönüştürecek daha fazla özelliğin kullanıma sunulacağını tahmin ediyoruz.

Alışverişe Uygun Instagram Makaraları, hatta Instagram’dan Adam Mosseri kısa süre önce en son güncellemeyi duyurdu:

Bir zamanlar güzel fotoğraflar paylaşmak için kullanılan bir uygulama, markaların ve içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmaları için tam ölçekli bir e-ticaret platformu haline geliyor. Instagram’ın yakın zamanda yavaşlayacağını düşünmüyoruz.

2.Instagram’da Kısa Video İçeriği Başrolde

TikTok, 2020’de ilginç, rastgele ve yaratıcı videolarıyla dünyayı kasıp kavurdu. Karantina sırasında mükemmel bir kaçıştı ve genç bir kitle yani GenZ arasında son derece popüler hale geldi.

Ama TikTok’u sevenler sadece onlar değil! Y kuşağı ve daha eski nesiller de uygulamaya akın etti ve Instagram bunu fark etti. Peki, Instagram’ın Cevabı ne oldu?

Instagram Reels.

Instagram Reels yeni bir özellik olsa da, Instagram kullanıcıları küçük boyutlu içeriklerden keyif aldıklarını zaten gösterdiler: Günlük 500 milyondan fazla Instagram Hikayesi(Story) kullanıcısı var.

Kısa biçimli video içeriğine geçiş, daha kısa dikkat sürelerinin, paylaşılabilirliğin kolaylığının veya viral olma yeteneğinin bir etkisi olabilir.

Instagram Reels ile markalar ve içerik oluşturucular eğitim içeriği oluşturabilir, ürünlerini veya hizmetlerini sergileyebilir ve yaratıcı bir şekilde eğlenebilirler.

2021’de tahmin Instagram yenilikleri ile ilgili tahminler:

 • Instagram daha kişiselleştirilmiş bir Reels algoritması oluşturabilir.
 • Reels içeriği üzerinde işbirliği yapan markalar.
 • Carousel’de, Instagram Hikayelerine ve IGTV’ye daha fazla odaklanan markalar.

3.Instagram Carousel Gönderileri ve Mizah İçerikleri Viral Olmaya Devam Edecek

Instagram carousel gönderileri ve komik içerikler 2021’de de hiçbir yere gitmeyecek.

Kolayca paylaşılabildikleri için Instagram’da mükemmel bir büyüme eğilimindeler.Beğenilerin ortadan kalkmasıyla, paylaşılabilir içeriğin 2021’de daha da önemli hale geleceğini tahmin ediyoruz.

 

Eğitim içerikleri için carousel gönderileri oluşturmak, topluluğunuzun onlara ulaşması (ve daha sonra geri dönmesi) veya kendi takipçileriyle paylaşması muhtemel olduğundan katılımı ve erişimi artırabilir.

Aynı şey komik içerikleri için de söylenebilir. Doğru yapıldığında, komiklik bir rahatlama sağlar ve kullanıcıları arkadaşları ve aileleriyle paylaşmaya ikna eder.

4.Instagram’da Çeşitlilik ve Kapsayıcılıkta Artış

2020’nin sosyal aktivizmdeki artışı, etkileyici pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve büyük markaların iç kültürlerinde çeşitlilik eksikliğine dikkat çekti.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık, sosyal medya pazarlamacılığında gecikmiş bir durumdur ve 2021’de (ve sonrasında) birçok marka için bir öncelik olacağını tahmin ediyoruz.

Ayrıca 2020, daha iyisini yapma vaatleriyle kamuoyuna hesap verebilen markalarda da bir artış tespit etti.

5.Instagram Başlıkları ve Gönderilerinde Daha Özgünlük

Influencer Pazarlaması, 2022 yılına kadar 15 milyar dolarlık bir endüstri olma yolunda ilerliyor, bu da şu anlama geliyor: Influencer’lar burada kalacak.

Aslında, influencer pazarlamasının 2021’de büyük bir artış göreceğini tahmin ediyoruz. Instagram’ın içerik oluşturucuya özel araçlar da dahil olmak üzere yeni e-ticaret özellikleriyle, influencerlarla ağlarını genişletebilecek ve markalarla uzun vadeli ortaklıklar oluşturabilecek.

 

Influencer pazarlamanın geleceğini tahmin ederken dikkate alınması gereken önemli bir faktör: COVID-19 salgınının reklamcılık sektörü üzerindeki uzun vadeli etkileri.

Kampanyalar süreçlerinde geleneksel biçimler için reklam harcamalarının azalması ve sosyal medyada ekran süresinin artmasıyla, markaların bütçelerini sosyal medya pazarlamaya kaydıracağını düşünüyoruz.

Influencer pazarlamaya daha fazla bütçe ayıran markalar ve yeni içerik oluşturucu araçlarını deneyen influencerlarla birlikte, sosyal medya pazarlama sektörü bu yıl ve gelecek yıl heyecan verici bir hal almış olacak!

İşte 2021’deki influencer pazarlama trendleri için bazı tahminler:

 • İçerik oluşturucular ve markalar arasında devam eden işbirliklerinde artış. Tek seferlik gönderilere ve hikayelere veda edin ve yıllık ortaklıklara merhaba deyin.
 • Gönderilerinde işletmelerin ürünlerini etiketleyen influencerlardaki artışla satış ortağı modelinin yeniden icadı söz konusu olabilir.
 • Influencer pazarlamada çeşitliliğe yoğun bir odaklanma gerçekleşebilir.
 • Daha fazla marka, bütçeden tasarruf etmek için ilgili topluluklarından yararlanmak için mikro ve nano influencerlarla çalışıyor.

Ücretsiz Sosyal Medya Analizinizi Almak İster Misiniz?

Düşüncelerinizi Paylaşın