Markalara Dijital İle Adapte Olmak İçin 10 Öneri - Community İstanbul

Markanızı Dijital Dünya’ya Adapte Etme Sürecinde Yapabileceğiniz 10 Öneri

Günümüzde, markalar dijital dünyaya adapte olma sürecinde bir çok zorluk ve kararsızlıkla karşılaşmaktadır. Zaman geçtikçe bu durumun önüne geçmek çok önemli bir faktör haline gelmiştir. Her gün gelişmeye devam eden sosyal medya platformları ve arama motoru öğrenmesi markaların dijital dünya ile olan etkileşimlerini maksimum seviyede tutmak için önemli araçlar haline geldi.

Dijital Dünya’ya Adapte Olmak Markalara Ne Gibi Kazançlar Sağlıyor?

Markanızı dijital dünyaya adapte etmek; müşteri ağınızı genişletmek, 7/24  potansiyel müşterilerinize ulaşmak, satışlarınızı yükseltmek gibi fırsatlarla birlikte işinizi dijital pazarda geliştirmek için önünüze tek engel olarak gerçek hayatta olduğu gibi potansiyel rakipleriniz ile dijital dünyaya adapte olmak için gireceğiniz yüksek şiddetteki rekabetin adeta bir boks maçı gibi olmasıdır. Rakibiniz sizden önce yapacağı bir hamle ile sizi ringe düşürmeden önce doğru aksiyonlarınızı almalısınız.

Markalar Bu Süreçte Neler Yapıyor?

Bir çok marka dijital dünyaya adaptasyon sürecinde hangi aşamalardan geçiyor?

sosyal medya beğeni like

1.Sosyal Medya İçeriklerinin Yönetimi

  •       İçeriklerin özgün olması,
  •       Doğru zamanlama ile paylaşımların yapılması,
  •       Kaliteli ve akılda kalıcı kullanıcı adı seçimi,
  •       Açık, net ve harekete geçirici bir biyografi,
  •       Marka logosuna ait  yaratıcı bir profil fotoğrafı,
  •       Hesabın işletmeye uygun hale getirilmesi,
  •       Doğru ve verimli hashtag (#) kullanımı,
  •       Hangi içerik türlerini kullanacakları,

gibi bir çok başlığa dikkat ederek sosyal medya sayfalarını ve içeriklerini yönetir.

customer management system

2.Web Sitelerinin Kaliteli Bir Platform Üzerinde Kurulması ve Yönetilmesi

Burada bahsedilen başlık ile ilgili farklı seçenekler mevcut olmakla birlikte satış yapan ve belirli bir kitleye hitap eden kişi yada kuruluşların bir web sitesi olmasının önemi, gelen potansiyel müşterilerine en hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmasının önünü açmaktadır. Bu düşünce özelinde bir çok online platform web sitesi altyapısı hizmeti sunmaktadır. Bu altyapılardan bazılarına örnek olarak WordPress, Wix, Shopify, Magento, Opencart, Joomla, Drupal gibi CMS(İçerik Yönetim Sistemleri) sistemlerini örnek verebiliriz. Özellikle WordPress’in kaliteli ve açık kaynak kodlu altyapısı sayesinde ‘her sektöre uygun’ web siteleri tasarlamak mümkündür.

cms-customer-management-system

Resim1: Site Altyapılarının Kullanım İstatistikleri 2020

Yukarıdaki tabloda yer alan kırılımda da görüldüğü gibi 2020 yılında bir çok markanın web site altyapılarında WordPress gibi bir açık kaynak kodlu sistemler ile çalıştığını görüyoruz.

dijital-kimlik

3.Markaların ‘Dijital Kimliklerinin’ Oluşturulması

Dijital kimlik nedir? 2021 yılında markaların birer dijital kimliğe sahip olmasının önemi son derece artmıştır. Peki dijital kimlik neleri içermektedir? Örnek üzerinde ilerleyelim; Siz kadın giyim ürünleri satan bir butiksiniz. Türkiye’de herhangi bir şehirde bir mağazanız var ve müşterilerinize ürünlerinizi satmak istiyor ancak mağazanızı yalnızca o caddeden geçen insanların görmüş olduğunu unutmamanız gerekiyor. Peki dijital dünya bize ne gibi avantajlar sağlıyor. Mevcut mağazanızı Instagram üzerinden satış yapan ya da bir web sitesi üzerinde aynı ürünleri müşterilerine satmak için yer alan bir çok marka gibi sizde kendi markanızı dijital dünyaya adapte ederek nasıl kazançlar elde edebileceğinizi düşünün.

google facebook reklam yönetimi

4.Google ve Sosyal Medya’da Reklamların Yönetilmesi

Perakende sektörünün 2021 yılında nasıl ilerleyeceğini, ne gibi alanlara dahil olacağını ve bu alanlardan birinin Facebook Instagram Twitter yada Google gibi teknoloji devlerini sahip olduğu sosyal medya platformlarına ve arama motoru pazarlamalarına yapacağını ön görmek çok önemlidir. Küçük ve orta işletme ile beraber büyük şirketler sosyal medya reklam bütçelerini geleneksel reklam bütçelerinin önüne geçirmeye yaklaşık beş yıl kadar önce başladı.

dijital pazarlama stratejileri nasıl üretilir

5.Markaya Ait Dijital Pazarlama Stratejilerinin Geliştirilmesi

Sosyal medya platformu seçmek, web sitesi oluşturmak, dijital kimliğinizi tamamlamak ve dijital dünya ile ilgili bir diğer gerçekleştireceğiniz noktalara ulaşmak, bir dijital pazarlama stratejisinin geliştirilmesi ve yönetilmesini doğurmaktadır. İlk olarak belirleyeceğiniz potansiyel hedef kitlenin doğru bir pazarlama stratejisi ile sosyal medya ve internette markanıza en hızlı ve en verimli şekilde dönüşümleri ulaştırması dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesidir.

e-ticaret klavye alışveriş sepeti

6.E-Ticarete Uygun Musunuz?

Son yıllarda hızla büyümeye devam eden e-ticaret, markaları kaçınılmaz son olarak bu rekabetin içinde yer alabileceği büyük pazar yerlerine, e-ticarete uygun sosyal medya platformlarına ve kaliteli e-ticaret web sitesi altyapılarına yönlendirmektedir. Bunun sonucu olarak eğer markanız satılabilir bir ürün ya da hizmete sahipse e-ticaret dünyasına dahil etmek için önünüze herhangi bir engel sunmamaktadır. Dikkat edeceğiniz en önemli nokta ise yaratacağınız web sitesinin ya da sosyal medya hesabının, hukuki yükümlülüklere  ve o sosyal medya ağına ait belirli kuralların çerçevesine uygun olması, bu kurallara uyarak özgün kaliteli ve güvenli bir şekilde müşterilerinize hizmet vermeye başlarsınız.

Özetleyecek olunursa, satılabilir bir ürünü yada hizmeti internet aracılığıyla insanlara ulaştırmanın güvenli hızlı ve kaliteli bir yolunu bularak markanızı e-ticarete adapte etmenin çok büyük kazançları bulunmaktadır.

Dikkat edilecek en önemli kısım normal dünyada olduğu gibi dijital dünyada da bazı hukuki yükümlülüklerin olduğunun bunlardan bazılarının, mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik politikası, iade ve teslimat politikası, kişisel verileri koruma kanununa uygunluk gibi web sitenizde olmazsa olmaz belgelerin yer alması gerektiği son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda en detaylı bilgiyi avukatınıza danışarak sağlayabilirsiniz.

E-ticaret dünyasının, avantajları ve dezavantajları ile ilgili sonraki yazılarımız için takipte kalın.

video-içerik-youtube

7.Video İçeriklerin Öneminin Artışı

2025 yılında öngörülen içeriklerin yoğunluğu ‘video içerikler’ olarak görülmektedir. Bu sebeple markaların dijital stratejilerini oluştururken dikkat etmesi gereken nokta içeriklerinin hem hareketsiz hem de video içerikleri kullanarak oluşturulmasıdır. Video içerik platformlarının en popüler olanları başta YouTube olmak üzere Dailymotion ve Vimeo gibi diğer içerik platformlarının daha da önem kazanmasını sağlamıştır. Gelecek yıllarda göreceğiniz gibi markalar içeriklerini, tekliflerini, ürünlerini ve daha bir çok içeriklerini birer video olarak müşterilerine ya da kullanıcılarına sunmayı amaçlayacaklar.

google analytics analiz araçları

8.Analiz Araçları Nasıl Kullanılmalıdır?

Dijital adaptasyon sürecinin en önemli noktalarından bir tanesi de yapmış olduğunuz Google ya da sosyal medya kampanyalarının öncesinde ve sonrasında Google Analytics, Facebook Pixel yada Google Search Console gibi analiz araçları kullanılarak hem kampanyalarınız için oluşturacağınız doğru stratejileri belirleyebilir hem de gerçekleştirmiş olduğunuz kampanyanın sonuçlarını analitik olarak incelemek için kullanabilirsiniz.

Yakında communityistanbul.com içerisinde yer alacak bilgilendirme ve destek alanımızda Bu başlıklar ile ilgili Google Analytics’ten nasıl faydalanabileceğinizi, Google Search Console da belirli metrikleri nasıl inceleyebileceğinizi, Facebook pikselin web siteniz ve analizleriniz için öneminini, bir sosyal medya hesabının ne şekilde açılıp nasıl yönlendirilmesi gerektiğini, genel olarak dijital dünya ile adaptasyon sürecinizde karşılaşabileceğiniz problemlerle ilgili son birkaç yılda tespit etmiş olduğumuz önemli noktaları 7 numaralı maddede paylaşmış olduğumuz video içeriklerin önemini baz alarak sizlere ulaştıracağız. Buradaki en önemli strateji  fikir paylaşımlarının bizim için son derece önemli olduğunu sizlerle birlikte paylaşım içerisinde olarak büyümeyi hedeflemek olacak.

google analiz araçları nasıl kullanılır

9.SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Neden Yapılır?

Google günümüzde her ne kadar ücretli reklamları ön plana çıkarmış olsa da hala belirli kuralları uygulayarak organik olarak markanızı büyütebileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan SEO’dur. Peki,SEO Nedir? Markaya ait içeriklerin özgün kaliteli ve belirli yazım kurallarına uygun olarak ayrıca görseller ya da videoların desteği ile web sitenizin içinde yer alacak bir bloğa ya da içerik sayfasına uygun şekilde entegre edilmesidir. Peki SEO yalnızca blog içerikleri için mi yapılır? Tabiki,hayır. Web sitenizin tüm içeriklerinin Temel SEO yapısına uygun olarak inşa edilmesi önemlidir.Web sitenizin içinde bulunan bazı sayfalara yapılacak iç bağlantıların ya da backlink olarak adlandırılan dış bağlantıların doğru şekilde yapılandırılmasıdır.

chatbot sohbet konuşmaları tidio

10.Chat bot Neden Kullanılmalıdır?

Chat bot, bir e-ticaret sitesinin müşterilerine hızlı bir destek sunması adına yada bir web sitesinin müşterileriyle iletişime geçmek için  web sitesinde bulundurabileceği önemli araçlardan bir tanesidir. Bu alanda web sitelerine altyapı olarak hizmet veren birçok Chatbot hizmeti bulunmaktadır Bunlardan bazıları Tidio, ManyChat, Drift, Zendesk Chat gibi chat bot yazılımlarıdır.

Bir zorunluluk teşkil etmemekle beraber hızlı bir müşteri deneyimi isteyen e-ticaret siteleri müşterilerine daha kaliteli satış sonrası hizmet ya da satış öncesi bilgilendirme vermek için  web sitelerinde bu tip araçlara yer verebilirler. 

Eğer burada bahsettiğimiz konu başlıkları sizin için de çok düşündürücü geliyorsa bir uzmana başvurarak tüm bu işlemlerin, entegrasyonların, kurumların, tasarımların ve en önemlisi dijital dünyaya adaptasyonun yol haritasını öğrenmek için aklınızdaki tüm soruları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak!

Peki, Bizim Teklifimiz Nedir?

Community İstanbul ile #dijitaleadapteol fikri ile çıktığımız bu yolda hem mevcut hizmetlerimiz hem de gelecekte sizlere sunabileceğimiz dijital fikirleri geliştirmeye devam ediyoruz. Bizimle birebir olarak görüşmek için buraya tıklayarak talepte bulunabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Paylaşın