Instagram Başarı Hikayesi Nasıl Tasarlanır? - Community İstanbul

Markanızın Instagram Başarı Hikayesi Nasıl Tasarlanır?

Başarı için Instagram 101

İşletmenizin Instagram’da bir başarı göstermesi, etkili bir iletişim başlatması ve sürdürmesi için gerekli geliştirmelere sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Tüm sır orada bazı kutuların(gönderi) yada hikayelerin içinde saklıdır. Bu sırları en basit ve açıklayıcı yolla takipçilerinize yada potansiyel takiplerinize anlatmanın yolunu bulmalısınız. Bu yolculuk başlangıçta zor olacak. Çalıştıkça ve her işte olduğu gibi burada da kendinizi geliştirdikçe adımlarınızı daha doğru bir şekilde atacaksınız.

Her uygulamada olduğu gibi Instagramda da kolay bir arayüz, çeşitli fütüristik özellikler, emojiler, kişisel olarak yaratılabilen gifler ve daha onlarca özellik Instagramı kullanışlı olarak gösterir. Ancak arka kısmında karmaşık ve değerlendirilmesi gereken birçok metrik vardır.

Markanızın Instagram Başarı Hikayesi Nasıl Tasarlanır?

Görünüşte Instagram’da başarı için yapılan içerik pazarlaması basit görünüyor: Bir profil oluşturun ve bir başlık ve güçlü bir harekete geçirici mesajla işletmenizin en iyi görsel içerik varlıklarını yayınlayın. Paylaştığınız şey ilginç ve yararlıysa, markanızın varlığı bu fotoğraf hayranlarını sadık bir bağlı takipçiler grubu haline getirmeye yardımcı olur.

Ancak amacınız uzun vadede etkileşimi sürdürmek, markanızın erişimini katlanarak ölçeklendirmek ve daha anlamlı tüketici eylemleri gerçekleştirmek için etkinizi kullanmak olduğunda işler çok daha zor hale gelir. Bu bakımdan Instagram, ustalaşmak için aldatıcı bir şekilde zorlu bir medya platformu olabilir.

Adım 1: Başarı için (Görsel) hikayenin arkasındaki (metin) hikayeyi anlatın.

Kitleler, marka deneyiminizden kopuk rastgele görüntülerden fazlasını ister; paylaştığınız içerikten anlam, içinde yer alan düzen ve güvenilir bir deneyim elde etmek isterler. Markanızın Instagram tekliflerinin etrafında bir imza teması veya ilişkilendirilebilir bir konu oluşturarak, onların daha kolay hatırlayabilecekleri, içselleştirebilecekleri ve kendileri için en ilginç olan şeylerle uyumlu olabilecekleri bir şey sunmanız önemli bir yöntem olabilir.

instagram başarı hikayesi nasıl oluşturulur?

Adım 2: Başkalarını deneyiminize katılmaya teşvik edin.

Bir sosyal medya hesabını başarı ile yönetmeye başlarken en önemli kriterlerden biri başkalarını deneyiminize katılmaya teşvik edin. Potansiyel takipçileriniz hesabınızı ziyaret ettiğinde onların ihtiyacını, eğlencesini, bilgisini yada fikrini ilgilendirecek bir gönderi oluşturmanız çok önemlidir. Oluşturmuş olduğunuz gönderi ağacına göre hikayelerde yada gönderilerde takipçilerinize sunacağınız bazı temalar ve deneyimler takipçinizi elinizde tutmak açısından sonra derece önemli bir hal alacaktır. Son günlerde çok popüler olan Clubhouse uygulamasının sosyal medyada yarattığı deneyim ve etki insanların uygulamaya olan merakını daha da artırdı.

Clubhouse nasıl bir anda popüler oldu? yazımızı inceleyin.

instagram başarı hikayesi nasıl oluşturulur?

Adım 3: Hikayelerinizin değerini sağlam içerik stratejisiyle sağlamlaştırın

Instagram’ın içeriği ve kitlesi üzerinde her zaman bir kontrol sahibi olacağını bilerek, Instagram ekosisteminin dışındaki izleyicileriyle bağlantı kurmak için bir yardımcı web sitesi geliştirmek ve hikayelerinin daha istikrarlı “sahip olunan” topraklar üzerindeki etkisini artırmaya devam ettiğini görmek çok önemlidir. Bu hikayelerin arkasındaki değerleri yada iç görüleri güçlü içeriklerin etkisi ile artırın.

Düşüncelerinizi Paylaşın